Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2010

Πανερυθραϊκός - Κόροιβος 65-75

Εκπληκτική εμφάνιση και εκτός έδρας νίκη για τον Κόροιβο. Η ομάδα μας επικράτησε 75-65 (50-29), στο κλειστό της Ερυθραίας του Πανερυθραϊκού και πλέον θέλει νίκη και επί της ΑΕΚ Άργους στην Αμαλιάδα (22/12) για να κλείσει το 2010 με τον ιδανικότερο τρόπο.
Οι παίκτες μας μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη και αυτό φάνηκε από τη συγκέντρωση, την αγωνιστικότητα και την πολύ καλή απόδοση που είχαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόροιβος είχε και πάλι τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 50-29, ενώ η ψυχολογία ήταν στα… ύψη.
Στο τρίτο μέρος διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν να βρουν τις λύσεις που χρειάζονταν για να αντιμετωπίσουν τον πολύ καλό Κόροιβο. Μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που όλα είχαν κριθεί και οι φιλοξενούμενοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, ο Πανερυθραϊκός πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 29-50, 45-64, 65-75
Διαιτητές: Κατραχούρας - Τσαφλέρης - Χαραλαμπάκης.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Στραγανιώτης 4 (1), Καλλιανιώτης 6 (2), Λάκκας 5 (1), Μαντζώρης 5, Σιζόπουλος 14 (1), Πρίτσος 9 (1), Καραβανάς 1, Χαραλαμπάκης 2, Σταμάτης 6, Λάκσα 6, Κούρτης 7 (1), Κοντούδης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Τσαμπής, Αθανασιάδης 6 (1), Πέττας 14, Πέκοβιτς 25 (5), Αποστολόπουλος 9 (2), Υφαντής 2, Ξιούρας, Κοσάνοβιτς 11 (1), Δημητριάδης 8 (1).